The Award of Merit may be presented to more than one company, individual or organization in recognition of exceptional service given to the water quality improvement industry.

Previous Winners

1977 - Robert H. Grasmere
1977 - Edward C. Grout
1977 - Duane D. Nowlin, Ph.D., Duane D. Nowlin - Consultant
1978 - Ohio Water Quality Association
1979 - George H. Klumb
1980 - Regu P. Regunathan, Ph.D., ReguNathan & Associates
1982 - William D. Dodd
1982 - Ray E. Cross
1983 - G. Keith Funk, Sr. 
1983 - Knox Williams
1984 - F. Stuart Mitchell
1985 - James A. Horner
1986 - Orville Schaefer, Culligan Water Conditioning
1987 - Jeffrey Hellenbrand, Hellenbrand Water Center
1987 - W. Gordon Miller, Cleanwater Corp. of America, Culligan Water Conditioning - Marlette
1987 - Bill Peltier
1988 - Curtis O. Abendroth, Abendroth Water Conditioning, Inc.
1988 - Irving M. Haug, I.M. Haug Company
1988 - Robert Slovak, AROMAN Incorporated
1989 - Lee T. Rozelle, Ph.D.
1989 - Roy C. Russell, III, Pacific Water Systems
1990 - Harold Posey
1991 - Patrick Dalee, DuPure Inc.
1992 - Mark J. Felton, Culligan Water Conditioning
1992 - John M. Scott
1993 - James W. Wakem, II, Atlantic Filter Corporation
1993 - Stan Ziarkowski
1994 - Edward J. Fierko, EJF Associates
1994 - Raymond G. Jaglowski
1994 - Sharon Peterson, Water Conditioning & Purification Magazine (WC&P Intl.)
1995 - Leonard R. Danek, Lon Danek
1995 - Gary L. Hatch, Ph.D., Hatch Global Consulting Services
1995 - Philip C. Olsen, Water Science & Marketing LLC
1996 - Jeannine Collins
1996 - Ray & Eleanor Cross
1996 - William E. Hall, Sr., Haltec Services Company
1997 - William H. Dodd, NCBS
1997 - Mel Entingh
1997 - Albert F. Preuss, Ph.D.
1998 - Jerry Bishop, Canature USA, Inc.
1998 - Richard P. Jerzak, Pentair Water Purification
1998 - Jerry Johnson, EcoWater Systems LLC
1999 - Patricia A. Lowney & Charles D. Poellet
1999 - Silvain Claeys
1999 - Huette "Sonny" Cammack
2000 - Peter Chermak, Clack Corporation
2000 - Charles F. Michaud, Systematix Co.
2000 - Robert Slovak, AROMAN Incorporated
2001 - Peter S. Cartwright, PE, Cartwright Consulting Company
2001 - Tony Pagliaro, Sonoma Water Services, Inc. dba Rayne of Sonoma County
2001 - Carol Russell, Water Treatment and Accessories LLC
2002 - Dr. Luciano Coccagna
2002 - Andrew G. Warnes
2002 - Margaret A. Wichmann
2003 - Robert W. Boerner, Culligan Water Conditioning of San Antonio
2003 - Frank A. Brigano, Ph.D., KX Technologies LLC
2003 - Susan K. McKnight, Quality Flow, Inc.
2004 - Dr. Evan Koslow, GABAE Development
2004 - Thomas G. Leunig, Cleaver-Brooks, Inc.
2005 - Tracy Strahl, South Bay Salt Works
2006 - Joseph J. Huemann, Huemann Water Conditioning Div. of Huemann Water Management Inc.
2006 - Richard Mest, Master Water Conditioning Corp.
2007 - Richard L. Hanneman
2007 - Carlyn Meyer 
2008 - Denise A. Nasternak, Stenner Pump Company
2009 - Neil J. Desmond, Aquion, Inc.
2009 - Douglas C. Haring, Clack Corporation
2009 - Vincent M. Kent, MPRA, Abendroth Water Conditioning, Inc.
2010 - Michael Mecca, Performance Water Products
2010 - Kurt C. Peterson, Water Conditioning & Purification Magazine (WC&P Intl)
2010 - Larry Zinser, Master Water Conditioning Corp.
2012 - Bret P. Tangley, Sterling Water, Inc. dba Culligan of Eau Clair
2013 - Daina Grace, Texas Water Quality Association
2013 - Edward P. Jones, IV, Kinetico Incorporated
2014 - David Averbeck, A.O. Smith Corporation
2014 - Robert Curtis, Clack Corporation
2014 - Ellery E. Horn, Clearwater Systems
2015 - Wayne Bernahl, W. Bernahl Enterprises Ltd.
2015 - Mike Mormino, ENPRESS LLC
2016 - Michael O. Hanson, MSW, Sterling Water, Inc. dba Culligan of West Central Wisconsin
2016 - Michael Schaefer, PE, MWS, Schaefer Water Centers
2017 - Cedella Beazley, Dow Water & Process Solutions
2017 - Jay Julo, MWS, CI, TST Water, LLC
2017 - Steve Reif, Paragon Water Systems